Wybrano najpiękniejsze prace plastyczne z woj. łódzkiego w ramach etapu wojewódzkiego konkursu plastycznego Odpoczywaj na wsi. Organizatorem czwartej jużedycji jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW). Konkurs złożony jest z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego.
Celem konkursu jest promocja wśród dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych wypoczynku na polskiej wsi i kreowanie wizerunku obszarów wiejskich jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje. Zadaniem konkursowym było wykonanie indywidualnej pracy plastycznej na papierze o dowolnej gramaturze w formacie A3 w dowolnej technice (np. rysunek, malarstwo, grafika) pokazującej walory naturalne, dziedzictwo kulturowe i kulinarne oraz różnorodność przyrodniczą obszarów wiejskich.
Konkurs również w tym roku cieszył się dużym zainteresowaniem, gdyż do Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach zgłoszono prace z 57 placówek oświatowych. Oceniono łącznie 212 prac.
Wojewódzka Komisja Konkursowa zgodnie z regulaminem konkursu wyróżniła łącznie sześć prac tj.: trzy prace z I grupy (klasy 0-III) oraz trzy prace z II grupy (klasy IV-VIII). Kolejny etap konkursu to etap ogólnopolski, za który odpowiada Departament Oświaty i Polityki Społecznej w MRiRW.
Wykaz placówek oświatowych, które przesłały prace plastyczne do ŁODR zs. w Bratoszewicach:
1. Szkoła Podstawowa im. J. Brzechwy w Będzelinie
2. Szkoła Podstawowa im. M. Bielskiego w Białej
3. Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Warszawskiego w Błażejewicach
4. Szkoła Podstawowa w Błoniu
5. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brąszewicach
6. Szkoła Podstawowa w Bukowcu nad Pilicą
7. Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 r. w Czastarach
8. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Dalikowie
9. Szkoła Podstawowa im. 24 Lutego 1863 Roku w Dobrej
10. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Galewicach
11. Szkoła Podstawowa im. Marszałka J. Piłsudskiego w Gałkowie Dużym
12. Szkoła Podstawowa im. St. Żeromskiego w Goleszach Dużych
13. Szkoła Podstawowa w Januszewicach
14. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jeżowie
15. Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Kiernozi
16. Publiczna Szkoła Podstawowa im. W. Witosa w Kietlinie
17. Szkoła Podstawowa Szkoła Podstawowa im. 72. Pułku Piechoty „Radom" w Konopnicy
18. Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Kowiesach
19. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraszkowicach
20. Szkoła Podstawowa w Kraśnicy
21. Szkoła Podstawowa nr 5 im. H. Sienkiewicza w Kutnie
22. Publiczna Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Lgocie Wielkiej
23. Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich
24. Szkoła Podstawowa im. Powstańców 1863 roku w Lututowie
25. Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Łaniętach
26. Zespół Szkół im. Armii Gen. Andersa w Łubnicach
27. Szkoła Podstawowa im. 17 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty w Modlnej
28. Szkoła Podstawowa w Osiedlu Niewiadów im. Polskich Olimpijczyków
29. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Brzeźnicy
30. Publiczna Szkoła Podstawowa im. J. A. Grabowskiego w Nowym Dworze
31. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy „Centrum Edukacji i Rozwoju” im. św. Jana Pawła II w Opocznie
32. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Osjakowie
33. Zespół Szkół Specjalnych w Ozorkowie
34. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Popowie Głowieńskim
35. Szkoła Podstawowa im. Miry i Tadeusza Sygietyńskich w Proszeniu
36. Publiczna Szkoła Podstawowa w Radoszewicach
37. Publiczna Szkoła Podstawowa w Radziechowicach
38. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. T. Kościuszki w Rawie Mazowieckiej
39. Szkoła Podstawowa im. N. Żmichowskiej w Rzeczycy
40. Szkoła Podstawowa nr 4 im. M. Konopnickiej w Sieradzu
41. Szkoła Podstawowa w Sługach
42. Szkoła Podstawowa im. W. Jagiełły w Starych Skoszewach
43. Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Strzegocinie
44. Szkoła Podstawowa w Szczycie
45. Szkoła Podstawowa nr 9 im. ks. Jana Twardowskiego w Tomaszowie Mazowieckim
46. Szkoła Podstawowa nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim
47. Szkoła Podstawowa nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim
48. Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 roku w Uniejowie
49. Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Królowej Jadwigi w Wieluniu
50. Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni
51. Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Wodzinie Prywatnym
52. Szkoła Podstawowa im. Księcia J. Poniatowskiego w Wysokienicach
53. Zespół Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II Wielkiego w Załęczu Małym
54. Szkoła Podstawowa nr 6 im. J. Kochanowskiego w Zgierzu
55. Zespół Szkół, Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Zadzimiu
56. Szkoła Podstawowa im. J. Bartoszewicza w Żarnowie
57. Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Żeronicach
Wojewódzka Komisja Konkursowa w ŁODR zs. w Bratoszewicach, powołana przez Tomasza Koperę - dyrektora ŁODR zs. w Bratoszewicach w składzie:
1. Przewodniczący – Tadeusz Morawski, II zastępca dyrektora ŁODR
2. Sekretarz – Ewa Szewczyk, gł. specjalista ds. ogrodnictwa i roślin okopowych (DTPR)
3. Członek – Halina Abramowicz, gł. specjalista ds. planowania i sprawozdawczości (DMDSiW)
4. Członek – Izabela Koziej-Czarnecka, specjalista ds. gospodarstw wiejskich i agroturystyki (DROW)
5. Członek – Małgorzata Bogdańska, specjalista ds. wspólnej polityki rolnej (DROW)
najwyżej oceniła prace następujących uczniów:
1) Amelia Majewska, klasa 3, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Warszawskiego w Błażejewicach (gmina Biała Rawska)
2) Yelyzaveta Svoryn, klasa 2, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Galewicach (gmina Galewice)
3) Matylda Smolarek, klasa 1, Publiczna Szkoła Podstawowa im. J. A. Grabowskiego w Nowym Dworze(gmina Nowy Kawęczyn)
1) Maria Kosiorek, klasa 6, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Popowie Głowieńskim(gmina Głowno)
2) Maja Klimas, klasa 5, Publiczna Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II Wielkiego w Załęczu Małym (gmina Pątnów)
3) Kamil Szymczak, klasa 6,Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni (gmina Witonia)
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia naszym reprezentantom w etapie ogólnopolskim!
tekst: Ewa Szewczyk
foto: Małgorzata Bogdańska