Nowe zasady zakupu paliw. Przyspieszona edukacja internetowa

Show the MENU
12.05.2017

Od 18 kwietnia bieżącego roku obowiązuje Ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, która stanowi część tzw. Pakietu Transportowego (Ustawa z dnia 9 marca 2017 – Dz.U. z 2017 r. poz.708). Regulacje z tej ustawy dotyczą także rolników, jeśli kupują jednorazowo więcej niż 500 litrów paliwa rolniczego na potrzeby gospodarstw rolnych. Te nowe obowiązki mogą okazać się bardzo uciążliwe, szczególnie w okresie natężenia prac w gospodarstwie rolnym i zwiększonego zapotrzebowania na paliwa.

Zgodnie z nowymi przepisami przewóz paliwa rolniczego – ON – jednorazowo i jednym środkiem transportu w ilości powyżej 500 litrów podlega monitoringowi za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) prowadzonej przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Osoba kupująca paliwo jest zobowiązana do zgłoszenia transportu paliwa za pomocą tej platformy. Za niedopełnienie tych przepisów grożą dotkliwe kary finansowe w wysokości do 46% wartości netto zakupionego towaru, jednak nie mniej niż 20 tysięcy zł. Kary mogą być nakładane już od 1 maja br. Możliwe jest także czasowe zajęcie pojazdu. Kontrole w trakcie przewozu paliwa mogą przeprowadzać np. służby porządkowe i celne, kontrola może być również przeprowadzona przez służby celno-skarbowe, w trybie postępowania podatkowego, w ciągu pięciu lat. Zgodnie z nowymi przepisami jednorazowo można także przewieźć więcej olejów smarowych, ale muszą one być w opakowaniach jednostkowych nie większych niż 11 litrów.

Dla rolnika kupującego paliwo mogą wystąpić dwie, różnego rodzaju sytuacje.

  1. Rolnik kupuje ON od hurtownika z usługą dostawy do gospodarstwa. Wtedy obowiązek zgłoszenia transakcji spoczywać będzie na sprzedawcy. Po zgłoszeniu dostawca otrzyma od KAS numer referencyjny przypisany do konkretnej dostawy. Numer ten następnie udostępni przewoźnikowi, który przed rozpoczęciem transportu wprowadzi swoje dane do systemu, a po dostarczeniu paliwa przekaże go rolnikowi. Obowiązkiem rolnika będzie tylko, najpóźniej w następnym dniu roboczym, dokonać zgłoszenia na platformie, że paliwo odebrał.
  2. Rolnik kupuje paliwo i będzie sam je przewoził do gospodarstwa. Wtedy zobowiązany jest najpierw zgłosić jego przewóz do KAS i uzyskać numer referencyjny. Trzeba założyć konto (zarejestrować się) na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC), znajdującej się pod adresem https://puesc.gov.pl Konto może założyć tylko osoba fizyczna. Zakładając konto trzeba podać następujące dane: imię, nazwisko, adres email, hasło, datę urodzenia, płeć, nr pesel oraz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Dopiero po okazaniu tego numeru sprzedawcy będzie on mógł sprzedać paliwo. I oczywiście po przywiezieniu paliwa do gospodarstwa, tak jak poprzednio, rolnik, najpóźniej w następnym dniu roboczym, musi zgłosić ten fakt do systemu.

Te obowiązki zgłoszenia zakupu paliwa dotyczą jedynie produktów o masie powyżej 500 kg lub objętości przekraczającej 500 litrów. Zatem, jeśli na podwórko gospodarza podjedzie cysterna z zamówionymi przez niego 450 litrami oleju napędowego, wówczas nie ma konieczności zgłaszania i potwierdzania transportu paliwa.
W tym miejscu warto jeszcze przypomnieć, iż od 1 stycznia 2017 r. rolnicy zobowiązani są przechowywać paliwa tylko i wyłącznie w atestowanych zbiornikach. Jeżeli rolnik takiego zbiornika nie posiada, powinien paliwa rozlewać od razu do baków ciągników i maszyn samojezdnych. Nieprzestrzeganie tych przepisów może wiązać się z karą, która ma być nakładana zarówno na dostawcę paliwa, jak i rolnika.

Z ostatniej chwili:
Na stronie internetowej  Krajowej Rady Izb Rolniczych http://www.krir.pl/archiwum-aktualnosci/85-aktualnosci/4999-rolnicy-a-system-monitorowania-przewozu-paliw ukazała się informacja przekazana przez Ministerstwo Finansów dotycząca ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Wynika z niej, że rolnicy nie podlegają obowiązkowi potwierdzania odbioru paliwa, o ile nie prowadzą jednocześnie działalności gospodarczej – …rolnik prowadzący działalność rolniczą, o ile nie prowadzi jednocześnie działalności gospodarczej, nie może być uznany za podmiot odbierający, w rozumieniu ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów.

 

Ewa Kłosińska


 

Do pobrania: