Wyniki konkursu

Show the MENU

logo

XVI Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2023r - wyniki

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja realizowana przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”   Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

Konkursu zrealizowany w ramach operacji pod nazwą „Innowacje i dobre praktyki w rolnictwie ekologicznym” wpisanej do Planu Operacyjnego KSOW na lata 2022-2023 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, realizowanej przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą  w  Bratoszewicach. Operacja wspófinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”

 

W dniach 27 -28 lipca komisja konkursowa powołana przez Dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach dokonała wizytacji gospodarstw ekologicznych zgłoszonych do konkursu. Następnie oceniała gospodarstwa zgodnie z formularzem oceniania i przyznała 3 nagrody dla 3 laureatów oraz 2 wyróżnienia.

 

I miejsce - Gospodarstwo Ekologiczne Mrzygłód (powiat łowicki) – niewielkie, acz prężnie działające gospodarstwo nastawione na ekologiczną produkcję warzyw i owoców, mleka ekologicznego oraz jaj. W gospodarstwie pracuje pan Wiesław z żoną Kamilą oraz synem Albertem. Produkty są sprzedawane sezonowo z dowozem do klientów lub poprzez stronę internetową ekomrzy.pl. Można ich także spotkać na słynnym BioBazarze Fabryka Norblina w Warszawie. Hitem gospodarstwa jest uprawa arbuzów i melonów, których smak podbija serca i podniebienia klientów.

II miejsce - Gospodarstwo ekologiczne Krzysztofa Pieczewskiego (powiat łęczycki) – jedno z pierwszych gospodarstw ekologicznych w naszym województwie! Pierwszy atest EKOLANDu uzyskało w 1997 roku. Gospodarstwo nastawione na uprawę warzyw gruntowych, które dostarcza do sklepów ze zdrową żywnością na terenie Łodzi. Pan Krzysztof posiada również sad jabłoniowy odmian dawnych i tradycyjnych. Ponadto dla prawidłowego zmianowania uprawia pszenicę ozimą, jęczmień ozimy, koniczynę oraz lucernę.

III miejsce - Gospodarstwo Anny Kociołek (powiat pabianicki) –gospodarstwo z ekologiczną produkcją roślinną. W gospodarstwie jest uprawiana mi.in. dawna odmiana prosa o walorach prozdrowotnych oraz zboża i strączkowe na ziarno. W gospodarstwie znajdują się bardzo towarzyskie alpaki oraz kuce szetlandzkie. Pani Ania jest świetną opiekunką zwierząt i z pasją potrafi o nich opowiadać. Gospodarstwo otwarte jest na niewielkie grupy zwierzających, zwłaszcza rodziny z dziećmi.

Wyróżnienie - Gospodarstwo Moniki Kosińskiej (powiat radomszczański) – pani Monika wraz z mężem prowadzi gospodarstwo z ekologiczną produkcją roślinną. Uprawy zbóż, traw z roślinami motylkowatymi oraz trwałych użytków zielonych w pełni dostosowane są do warunków glebowych i klimatycznych. W gospodarstwie znajduje się również konwencjonalne stado bydła mlecznego.

Wyróżnienie - Gospodarstwo Andrzeja Weinerta (powiat radomszczański) – gospodarstwo z ekologiczną produkcją roślinną, z uprawami zbóż i roślin strączkowych na ziarno. Ponadto w gospodarstwie prowadzona jest konwencjonalna produkcja zwierzęca, m.in. owce rasy żelaźniańskiej.

 

W dniu 26.08.2023r., podczas XXXI Promocyjno-Handlowej Wystawy Rolniczej Rol-SZANSA w Piotrkowie Trybunalskim wręczono nagrody oraz wyróżnienia.

 

Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!